מניות דיבידנד

מניות דיבידנד

השקעה במניות דיבידנד עלולה להיות דרך מצוינת להרוויח ולהגדיל את תיק ההשקעות האישי לאורך זמן. משקיעים אשר מתמקדים בחברות סולידיות שמשלמות דיבידנדים באופן קבוע, ההשקעה הראשונית יכולה בסופו של דבר להפוך להון יחסית מספק לאורך הזמן. חברות רבות משלמות חלק מהרווחים שלהן לבעלי המניות בתור דיבידנדים. במקביל, ההכנסות מהדיבידנדים של המשקיע יכולות להשתנות במידה רבה בהתאם למניה הספציפית. אם הריבית על פיקדונות בבנק ידוע מראש, אז מחיר השוק של המניות אינו קבוע ומשתנה כל יום מסחר. בדרך כלל תשואה מהדיבידנד על מניות מתחילה מ -1% ויכולה להגיע למספר דו-ספרתי במקרים מסוימים.

הגורם הנוסף שבו תלויה ההכנסה של המשקיע, זאת רווחיות של החברה. ניתן לזכור כי תשלום הדיבידנדים למשקיעים זאת זכות החברה, ולא חובה. אם החברה הציגה שנה שלמה או רבעון בהפסד, אז ההנהלה עשויה להחליט לא לשלם דיבידנדים לבעלי מניות הרגילות. באפשרות לראות דוגמה של חברת Cal-Maine Foods Inc סימבול CALM. החברה הייתה חברת צמיחה ומשקיעים היו מאוד אופטימיים לגבי עתידה. ברבעון של אוגוסט 2016 החברה הציגה הפסד ברווח הנקי אחרי הרווחים המספקים את המשקיעים שהציגה החברה בעבר. ההנהלה של החברה עקב ביצועים שליליים באותה תקופה מחליטה לא לחלק למשקיעים את הדיבידנדים. מצב דומה יכול לקרות לכל חברה, אפילו לחברות סולידיות ששילמו דיבידנדים לאורך תקופה מאוד ארוכה. חברות צמיחה עשויות גם לא לחלק רווחים עם בעלי המניות, ולהשאיר את כל הרווחים לפיתוח העסק.

השקעה במניות דיבידנד יכולה להיות בחירה נבונה, מספר יתרונות

  • דיבידנדים – זה כסף אמיתי (מזומן) שנכנס לחשבון כל תקופה שמוגדרת מראש, ולא רווח שרשום על הנייר בדוחות של החברה.
  • המשקיע מקבל הכנסה גם כאשר מחיר המניה יורד או עולה. (לא תמיד, לפעמים ההנהלה מקטינה שיעור דיבידנד כאשר מחיר המניה עולה או ההפך).
  • השימוש הטוב ביותר של דיבידנדים הוא השקעה חוזרת ברכישת מניות נוספות, אשר יאפשר לחסכון של המשקיע לגדול.

דיבידנדים הם סוג של מגן אשר תיצור למשקיע כרית אוויר רכה במהלך ההאטה הכלכלית ותנודתיות בשווקים. בדר"כ, משקיעים ארוכי טווח בוחרים לעצמם מניות דיבידנדיות יציבות או מניות שהדיבידנד צומח לאורך תקופה ארוכה, מסיבה שמניות אלו מגיבות פחות בתנודתיות שנוצר על ידי גורמים רגשיים של השוק.

הדבר הראשון שכל משקיע מקצועי מחפש כאשר מחפש מניות דיבידנד הוא ניתוח מניות ממדד דאו ג'ונס, או ליתר הדיוק את 30 החברות שמרכיבות את המדד. כל החברות הללו רווחיות ומשלמות דיבידנדים בסכום של 0.8% עד 4.5%. באופן כללי התשואה הממוצעת של דיבידנד על ניירות ערך של חברות בדאו ג'ונס גבוהה ב 2% – מהתשואה הממוצעת על ניירות ערך של חברות הנכללות במדד S&P 500.

האסטרטגיה

העיקרון של אסטרטגיית הדיבידנד הוא שהמשקיע אוסף תיק מניות של חברות המשלמות דיבידנדים באופן קבוע. ניירות הערך מוחזקים בתיק עד שההכנסה מהם נשארת ברמה מספקת את המשקיע. יש לתת עדיפות לחברות גדולות ואמינות שיש להן עסק רווחי. חברות הללו צריכות להיות עם כוח תחרותי בשוק, עם חיים ארוכים ועם פעילות עסקית שהוכיחה את עצמה עם הזמן.

דיבידנדים – זהו חלק מההכנסות מפעילות החברה. לפיכך, שיעור הדיבידנד ישתנה בהתאם שתלוי ישירות בדינמיקה של הרווח. איזה חלק מהרווח הנקי משלמת החברה לבעלי המניות וכמה פעמים (מדי שנה, אחת לחצי שנה או לרבעון) מצוין במדיניות הדיבידנד. לפעמים חברות יכולות לשלם דיבידנדים מהרווחים שלא מתואמים משנים האחרונות.

על מנת לקבל דיבידנדים, לא צריך להחזיק ניירות ערך במשך שנה. מספיק להיות הבעלים שלהם יומיים לפני מועד סגירת המרשם על דיבידנדים, שמוצג בתור הודעה מראש למחזיקי מניות לפני תשלום דיבידנדים בפועל.

האנליסטים שמרכיבים תיק ממניות דיבידנד, מחויבים לנתח ולבדוק את כל הביצועים הפיננסים של החברה בדיוק כמו משקיעי ערך עושים זאת. אם חברה מפסיקה להרוויח גם בעלי מניות מפסיקים להרוויח.

סיכונים

ניתן להבין בבירור כי לא תמיד חברות מרוויחות יכולות להיות שימושיות בתשלום דיבידנדים באותה מידה. לעתים קרובות גידול בשיעורי הדיבידנדים נובע מביצועים פונדמנטלית לא מספיק טובים. האנליסטים מחוייבים לבדוק שהחברה עם ביצועים פיננסים חלשים לא מושכת משקיעים תמימים באמצעות שיעור דיבידנד גבוה, ולפעמים יותר גבוה ממה שהחברה בעצמה מרוויחה. אין שום סיבה להנהלה רציונלית לשלם לבעלי מניות בתור דיבידנד יותר ממה שהחברה הרוויחה בפועל באותה תקופה כלכלית.

לסיכום

מניות דיבידנד, זהו אחד הנכסים הבודדים של שוק המניות עם היסטוריה ארוכה, אסטרטגיית חיפוש אחר מניות דיבידנד תמשוך תשומת לב של משקיעים המודרניים כאחד המרכיבים של תיקי ההשקעות שלהם. ללא ספק שמניות הדיבידנד מתאימות ביותר להשקעות בינוניות וארוכות טווח, מה שמאפשר לתיק לגדול לא רק על ידי גידול בשווי שוק של המניות דיבידנד, אלא גם על ידי שיטת ה"טפטוף" דיבידנדים באופן קבוע, שניתן להשקיע במניות נוספות של אותה החברה, ובכך להרחיב את התיק.

RECEIVE UPDATES

נבחרים מהבלוג

פירוט והסבר על כל הפרקים שבדו"חות הכספיים הישראליים והאמריקאיים

פירוט והסבר על כל הפרקים שבדו"חות הכספיים הישראליים והאמריקאיים

כעת נפרט על החלקים אשר מרכיבים את הדו"חות הכספיים של החברות הישראליות: חלק א' – תיאור עסקי התאגיד: הפרק הראשון בדו"ח מסביר על עסקי החברה, תחומי פעילות, מוצרים ושירותים, הרכב ההכנסות, לקוחות, שיווק והפצה, הון אנושי, רכוש קבוע, הליכים משפטיים, מטרות ויעדים, האסטרטגיה העסקית, מידע כלכלי לגבי אזורים גאוגרפיים, מחקר ופיתוח, חומרי גלם, ספקים וכד'. […]
המדריך המקוצר להיוון תזרים מזומנים – DCF

המדריך המקוצר להיוון תזרים מזומנים – DCF

People always want a formula – but it does not work that way. You have to estimate total cash generated from now to eternity, and discount it back to today. Yardsticks such as P/E are not enough by themselves – Warren Buffett. 1.1 מבוא: מודל היוון תזרים מזומנים (Discount Cash Flow) הוא מודל אוניברסלי לחישוב […]
הוצאות הוניות (Maintenance CaPex) – כל מה שצריך לדעת

הוצאות הוניות (Maintenance CaPex) – כל מה שצריך לדעת

שלום. אני מזמין אתכם/ן למסע מרתק לתוך עולם של הוצאות הוניות (השקעות), על מנת ללמוד סוגים שונים של הוצאות שנדרשות להמשך פעילות של החברה. נלמד איך לחשב, ומתי להשתמש בהוצאות הללו כדי לבצע הערכת שווי חברה מדויקת יותר. בסקירה זו, נלמד סוגים שונים של הוצאות הוניות, והן: הוצאות ההון – Capital Expenditures הוצאות ההון שמטרתן […]
7 טעויות של באפט שניתן ללמוד מהן

7 טעויות של באפט שניתן ללמוד מהן

וורן באפט המשקיע האגדי אחד האנשים העשירים בעולם. צבר את הונו באמצעות השקעות בניירות ערך. בהתבסס על ניתוח פונדמנטלי מעמיק של החברה ועד כמה פעילות העסקית איכותית ויעילה. באפט רכש מניות של חברות עם מעמד פיננסי חזק ועם עוצמה תחרותית בשוק. במילים אחרות, וורן אהב חברות שאין להם תחליף. חברות מובילות בתעשייה. חברות עם פטנט שידוע […]
עקרונות בסיסיים של וורן באפט בניתוח מניות

עקרונות בסיסיים של וורן באפט בניתוח מניות

להבין שאותה חברה מובילה בתעשייה ולחברה יש יתרון תחרותי לטווח ארוך מאוד לא פשוט. אך חברות כאלה קיימות, ולא כולן מסוגלות לעמוד ביתרון תחרותי למשך שנים רבות. נראה מספר גורמים ליתרון תחרותי בשוק: ייצור מוצרים מיוחדים שרק החברה מסוגלת לייצר אותם. מתן שירותים מיוחדים שחברה מציעה. מוצרים ושירותים זולים שאמינים בשוק. על מה שם לב […]
20 כללי ההשקעה של פיטר לינץ'

20 כללי ההשקעה של פיטר לינץ'

פיטר לינץ' המשקיע האגדי וכלכלן מקצועי התמחה בהשקעות ערך וגם בהשקעה במניות צמיחה. העיקרון של פיטר לינץ' בגישתו היה "תשקיעו במה שאתם מבינים". כוונה היא, אם משקיע מבין ובקיא בפעילות עסקית ואופן פעילות החברה. את ההון הגדול שפיטר לינץ' צבר היה במניות עם שווי שוק נמוך או בינוני, בעיקר. המשקיע האגדי זכה לסטטוס עולמי כמורה. לימד כלכלה, פיננסים […]
GET THE LATEST NEWS
כלי נגישות

Powered by - Wemake